Начинаещият медиатор може да разчита на нашето професионално менторство и супервизия. Това ще го подкрепи да проведе медиации с високо качество и добро вдъхновение.
Какво предлагаме?
- Супервизия за аха медиатори (сертифицирани в ЦМА и обучени в аха подхода) и
- Менторство – за всички сертифицирани медиатори, които са запознати с аха подхода чрез надграждащи тренинги и чрез книгата-наръчник “В храма на медиацията – как е на практика”. А също и
- Чиракуване – за всички медиатори, които искат да се учат от и заедно с избран от тях успешен експерт-ментор в реални ко-медиации.
С какво е полезна супервизията?
Попитахме самите супервизирани медиатори:
∴ “Супервизията е от ключово значение за гарантиране на качеството на процеса. Медиацията изисква комплексни знания, умения и специфична нагласа. Вярвам в добрите намерения на всеки от нас, които се захващаме с тази работа. От друга страна веднага се сещам за приказката „Пътят към ада е покрит с добри намерения“. С две думи добрите намерения не са достатъчни. Като човек, който се занимава с обучения в бизнес среда, винаги съм ценяла високо менторинг процеса. Даже се изненадах, че в медиацията няма легално дефиниран такъв и подобно сътрудничество се случва само в някои центрове по медиация или по желание на “новоизлюпения” медиатор.” – Д. Йорданова, аха медиатор старши мениджър “Човешки ресурси”
Защо още при първите медиации е важно и ценно да се проведе супервизия?
∴ “Супервизията ми помага да присъствам в центъра си, да подхождам с по-голяма осъзнатост, да работя с вътрешния си свят, да се усъвършенствам. Добрите намерения и комуникативни умения на медиатора са добро начало, но далеч не са всичко. В първата си медиация си позволих да омаловажава емоциите на страните, само защото ми се стори много странно интелигентни хора да не намират път напред. Не стига това, а и ги водих към взаимна емпатия, така че да запазят семейството в името на детето. Как прилагам принципите на медиацията? Каква е моята роля и отговорност? Каква вътрешна своя потребност съм се опитала да удовлетворя? Как да продължа за доброто на хората? И хиляди други въпроси, които със следващата медиация се умножаваха – а мога ли да питам страните за това, забавих се с обобщението от срещата, да правя ли обобщение след всяка среща или да е за финал, мога ли да споделя със страните лично мнение и още, и още.. Динамиката е много голяма, хиляди въпроси и нужда от насоки. Това е много малка част от личното ми преживяване, което без супервизия, би било кошмар за всички. От опита си мисля, че е много важно медиаторите да имат супервизия. Тя е компас за правилната посока, а и повече добавена стойност за страните, които са ни се доверили. Другото за мен е безотговорно.., особено от страна на медиатори без опит. Препоръчвам супервизия на всеки, който приема медиацията за своя мисия, човешки дълг и осъзнава, че ние се появяваме в един извънреден момент от живота на хората, така че е важно да сме извънредно подготвени. Поздрави и успех на всички! Катина Клявкова, огромно благодаря за подкрепата! С теб уча всеки ден ♥️!” – Д. Й.
∴ “Гледната точка на един втори човек с опит, неговият пример и конструктивна обратна връзка за мен са много ценни. На теория процесът ми изглеждаше ясен още на самото обучение. Има добра рамка, структура. Изглежда сякаш добрите комуникативни умения и грижата за средата са достатъчни. Когато с първата ми среща за семейна медиация се появи реалната практика, започнах да се чудя дали подхождам правилно, колко дълбоко да навляза в личните емоции; как да видя общите интереси при хора, които първоначално явно показват, че не желаят да имат нещо общо помежду си; как да обобщя разговора, така че да откроя общи ценности, вярвания, интереси; как да насочвам към конструктивен диалог в трудните моменти; какво да правя с личното си мнение, емоции и т.н.
Т.е. начинаещият медиатор е нормално да има много колебания как да постъпи, дали постъпва правилно или пък може да вярва, че прави правилните неща, но е възможно да греши за сметка и на гърба на страните. И затова е необходимо да има тази важна гледна точка. Това дава и увереност, центрираност, успокоява.” – Д.Й.
Ако искате да станете професионален медиатор, ето информация за Сертифициращото ни обучение.
Ако търсите да прочетете повече за медиацията на практика можете да си поръчате от нас най-препоръчваната и четена в България цялостна Книга за медиация.
Ако интересувате от менторство и супервизия в медиацията, можете да прочетете повече тук.